جاذبه های فرهنگی گردشگری بهارستان / محمد جواد محسن زاده، کارشناس ارتباط تصویری

بهارستان از شهرستان های جدید استان تهران و به عنوان یکی از پرتراکم ترین شهرستان های کشور با جمعیتی بالغ بر 523 هزار نفر (براساس سرشماری نفوس و مسکن 1390) در جنوب غرب استان تهران در وسعتی کمتر از 100 کیلومتر مربع و با ارتفاع 1050 متر از سطح دریا، با محوریت 3 شهر گلستان، نسیم شهر و صالحیه و روستاهای همدانک، اورین، امامزاده باقر(ع) و ریه  از شمال به شهریار، از غرب و جنوب غربی به رباط کریم و از شرق به اسلامشهر محدود می شود.

این شهرستان با توجه به اجتماع مهاجرین از اقصی نقاط کشور، آمیخته ای از کلیه آداب و رسوم خاص اجتماعی سراسر کشور را در خود جای داده و با داشتن مردمی فرهنگ مدار و میهمان نواز، خرده فرهنگ های حائز اهمیتی را به وجود آورده است؛ به طوری که اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران، بهارستان را به عنوان «گذرگاه اقوام ایران زمین» نامگذاری نموده است.

توریسم مذهبی که شامل بازدید و زیارت گردشگران از اماکن مقدس، آثار و یادمان های مذهبی مانند امامزاده ها، کلیساها و... یکی از مهم ترین انواع جاذبه در گردشگری می باشد. گردشگری و جاذبه مذهبی تنها شکلی از انواع گردشگری است که بر موانع آب و هوایی غلبه می کند. وجود بقاع متبرکه و مقبره امامزادگانی چون امامزاده ابوطالب(ع)، امامزاده باقر(ع)، امامزاده حسن(ع)، امامزاده لطیف(ع) و همچنین خانه تاریخی آدران، تپه قلعه حصارک، قلعه تپه باستانی میمنت آباد، محوطه باستانی تپه گلستان، درخت کهنسال وجه آباد و صنایع دستی همچون گلیم، فرش گلیم، آثار چوبی منبت و معرق، آثار شیشه و بلور نقاشی، مشبک چوب، سفال و جواهر و زینت آلات سنتی حاکی از موقعیت مسکونی و اجتماعی این منطقه در دوران اسلامی می باشد. تاکنون بیش از 30 اثر تاریخی، فرهنگی و مذهبی در شهرستان بهارستان شناسایی شده که از این میان 10 اثر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

حضور بیش از 1400 هیئت مذهبی، 350 حسینیه و 180 مسجد، 2 مصلی اقامه نماز جمعه، 10 کتابخانه عمومی، تعداد قابل توجهی نشریه چاپی و پایگاه های خبری، 250 شهید، 700 جانباز و 40 آزاده، باعث تحت تأثیر قرار گرفتن فرهنگ و عقاید مردم شده، به طوری که از این شهرستان به عنوان «پایگاه ولایی شور و عاشوراییان» نیز یاد می شود.

با توجه به وضعیت مناسب فرهنگی شهرستان بهارستان، ایجاد شاخص ملی یا انحصاری اقدام مؤثری برای ایجاد جاذبه فرهنگی و گردشگری می تواند باشد، همچنین با ایجاد ظرفیت های فرهنگی گردشگری همانند ایل گلی در تبریز و نمونه امروزی آن در شهر جدید پدیده در استان خراسان رضوی، ساخت میدان بزرگ امام حسین(ع)، نصب المان های فرهنگی، مذهبی و سازه مناسب با تندیس تمثال مبارک شهداء و برگزاری همایش عاشورایی و مراسمات ملی و مذهبی با پوشش گسترده تصویری در شبکه های تلویزیونی ملی در هویت بخشی ملی و بین المللی شهرستان و جذب گردشگر مذهبی می تواند قابل توجه باشد.

حمایت از سرمایه گذاران موجب توسعه گردشگری بهارستان خواهد شد؛ با عنایت به نزدیکی فرودگاه بین المللی امام خمینی و قرار گرفتن محور قدیم و اتوبان تهران ـ ساوه در جوار شهرستان بهارستان، پتانسیل جذب سرمایه گذار در واحدهای تولیدی و شهرک های صنعتی خصوصی در شهرک های قلعه میر، بهاریه و تاجیک را داراست و با توجه به وجود بازار بزرگ مصرف و کسب و کار؛ در صورت سرمایه گذاری، به قطع و یقین سودآوری را برای سرمایه گذاران به دنبال خواهد داشت.

برای تبدیل شدن یک منبع به جاذبه گردشگری باید اجزاء سیستم گردشگری در تعامل سازنده با یکدیگر بسیج شوند. معرفی مناسب جاذبه های گردشگری، تسهیلات گردشگری مانند خدمات بانکی پیشرفته، اطلاع رسانی مناسب در مورد مقصد گردشگری و فرهنگ و آداب و رسوم جامعه، تبلیغات و بازاریابی مناسب، ثبت ملی آثار و بهره گیری از ظرفیت های بین المللی مانند ثبت در فهرست میراث جهانی، تهیه نقشه های گردشگری، درآمدزا کردن اماکن گردشگری، هماهنگی بیشتر نهادهای مرتبط با حوزه گردشگری از اقدامات مهم در راستای جذب گردشگر به بهارستان می باشد.

/ 1 نظر / 22 بازدید
رضا

ارادددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددت مرامممممممممممممممممممممممممممممممممممممممت صداققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققققت